Koszmar #9 Konto firmowe kosztuje, księgowość kosztuje, terminal płatniczy kosztuje
Własna firma to każdym kroku koszty. Każda rzecz kosztuje i to w zasadzie studnia bez dna.
Czy naprawdę nie da się zacząć biznesu bez pieniędzy?
Czy prowadząc firmę trzeba się liczyć z pokaźnymi kosztami/opłatami?
————————————————————————-
I tak i nie 😉
Jak wybrać dobre i tanie konto bankowe?
Jeśli dobrze poszukasz w ofertach to możesz znaleźć bardzo tanie w utrzymaniu konto bankowe. W zależności od okresu promocji konto może być nawet bezpłatne, albo nawet z promocją money back, wiec możesz zyskać!
Dorzucę tu trochę prywaty i będzie to nie reklama, ale moje osobiste doświadczenia z bankami, bo ważna jest nie tylko cena, ale też jak to konto będzie funkcjonować. Jeśli masz stałych klientów to oni nie będą lubili zmian banku i nowych numerów kont.
Nie polecam banku Pekao – ze względu na niewiarygodne sformalizowanie i papierologię. Przez internet prawie nic nie da się załatwić, przy najmniejszej zmianie za każdym razem musisz osobiście się stawić i to dokładnie w tym oddziale, w którym zakładałeś konto lub brałeś kredyt, gdzie indziej Cię nie obsłużą. Absolutnie nie przyznawaj się, że masz pieczątkę firmową, bo jeśli ją przybijesz w danych to potem zawsze musisz ją przynosić, nawet przy wypłacie gotówki z kasy…
Neutralne doświadczenia mam z bankami Alior, PKO BP, Santander. Sprawy można załatwić zwykle w dowolnym oddziale lub przez infolinię, no chyba że są to jakieś specjalistyczne sprawy, to wtedy we wskazanym specjalistycznym oddziale. W Alior uwaga na ceny konta po okresie promocyjny, jeden z moich klientów bardzo się naciął i teraz płaci prawie 200 zł za 4 konta, w tym 2 walutowe.
Najlepsze doświadczenia mam z mBankiem i korzystam najdłużej. Mają często promocje na konta, także firmowe. O wiele spraw mogę zapytać przez chat po zalogowaniu (i nie muszę dodatkowo legitymować się danymi). Przez panel online mogę też składać różne wnioski, np. o otwarcie kolejnego konta. To chyba najbardziej elektroniczny i wygodny bank. Oczywiście ma też kilka wad, ale jak do tej pory nie przeważyły one u mnie szali. W ramach kont osobistych można mieć aż 10 darmowych co ułatwia zarządzaniem domowym budżetem.
Księgowość. Jak wybrać dobrze?
Księgowość – ta wykonywana przez profesjonalistę kosztuje. Im więcej tym zazwyczaj jest lepsza (z wyjątkami oczywiście). Na koszty księgowości składa się kilka rzeczy:
- utrzymanie biura, które pracuje w pewien sposób sezonowo, bo każdy chce jak najwcześniej otrzymać dane, a miesiąc się kończy między 28 a 31 dniem i ni jak po 1 nie da się go rozciągnąć,
- bieżąca wiedza księgowych w zakresie przepisów i ich skomplikowanie,
- programy, licencję, wymogi techniczne i prawne, podpisy elektroniczne itp. – nie są tanie i co chwile przechodzą zmiany,
- czas uzyskania dokumentów, obiegu ich, prawidłowego zaksięgowania i sprawdzenia poświęcony przez wykwalifikowanego pracownika, którego wynagrodzenie kosztuje.
Często słyszę pytanie “ile kosztuje u Ciebie księgowość”? I nie mogę odpowiedzieć podając konkretną kwotę. Koszt zależny jest od rodzaju firmy, branży, skomplikowanych transakcji, ilości dokumentów, wielkości zatrudnienia. Łatwiej powiedzieć mi, że doradztwo podatkowe kosztuje tyle za godzinę. Księgowości nie liczy się na godziny, bo to nie tylko czas, ale też wiedza, poziom skomplikowania i możliwości techniczne wykonania.
A czy można mieć księgowość za darmo?
Tak! Można poświęcić czas na samodzielne wyedukowanie się w temacie oraz bieżące aktualizowanie tej wiedzy, a potem czas na codzienne lub comiesięczne księgowanie. Potrzebny będzie też jakiś program, choć w niektórych przypadkach nadal można prowadzić ręcznie ewidencje. Niektóre firmy lub nawet banki udostępniają bezpłatnie lub za niewielką opłatą programy do księgowania.
Przestrzegam jednak, że jest bardzo duże ryzyko nieprawidłowości. W księgowości siedzę zawodowo już kilkanaście lat i wiele widziałam. Przejmowałam podmioty, którym ktoś nawet pracujący kiedyś w księgowości prowadził w domu chałupniczo ewidencję i było co poprawiać razem z odsetkami… Jeśli chcesz zaoszczędzić i samodzielnie się tym zająć skonsultuj się chociaż raz na jakiś czas z profesjonalista lub poproś o audyt tych ewidencji. Przed nową transakcją poradź się specjalisty jak to opodatkować i zaewidencjonować. Nie ryzykuj, bo może się okazać, że koszt profesjonalnej księgowości byłby mniejszy niż kłopoty i koszty, w które możesz się wpakować.
Terminal płatniczy. Jak mieć taniej lub za 0 zł?
Terminal płatniczy dla wielu to podstawowa forma płatności i bardzo popularna w dzisiejszych czasach. Nadal trwa program Fundacji Polska Bezgotówkowa i można dostać terminal za 0 zł – oczywiście tylko przez 12 miesięcy i do czasu osiągnięcia pułapu transakcji.
Są też inne opcje choć nadal w ramach programu Polska Bezgotówkowa np. terminale mobilne Sumup. Od klientów wiem, że mimo iż mają czasem z nimi problemy to są praktyczne (mobilny terminal obsługiwany przez telefon z aplikacją).
Nie chcę wypowiadać się tutaj na temat dokładnych cen, bo ich nie znam, ale też zmieniają się lub są zależne od aktualnych promocji.
Czasem za coś wartościowego trzeba zapłacić, a czasem można mieć to za niewiele. Nie zawsze wilk jest syty, a owca cała…
——————————————————————–
A Ty płacisz za konto, księgowość i terminal?