Koszmar #2: W biznesie są zatory płatnicze i jeśli wcześniej nie nauczyłeś się zarządzać płynnością finansową, to możesz bardzo szybko wpaść w finansowe kłopoty
W zupełności się z tym zgodzę. Nie wyniosłam z domu dobrych wzorców zarządzania pieniędzmi, oszczędzania i zwracania uwagi na płynność finansową. Jednak sytuacja życiowa bardzo szybko nauczyła mnie liczenia budżetu domowego. Mówi się, że studia dziś nie uczą niczego, że to tylko papierek. Ja się z tym nie zgadzam. Uważam, że studia mogą nauczyć, ale trzeba chcieć się tego uczyć. Mi studia finansowe bardzo poszerzyły horyzonty. Zrozumiałam, jakie mechanizmy rządzą gospodarką, rynkiem finansowym, jak funkcjonują podatki i jak działa kredyt. Tego nie uczyli mnie ani w domu ani na tzw. przedsiębiorczości w szkole, a uważam że to elementarna wiedza dla każdego przed startem w samodzielną dorosłość.
Wyjaśnijmy sobie o co tu chodzi:
- Zator płatniczy – to sytuacja kiedy klient Ci nie zapłacił, wykonałeś usługę a nie dostałeś za to pieniędzy.
- Płynność finansowa – to możliwość regulowania swoich zobowiązań, sytuacja w której nie brakuje Ci pieniędzy na zapłacenie swoim dostawcom – w przełożeniu na życie osobiste: kiedy masz pieniądze na życie i nie zalegasz z płatnościami.
- Kłopoty finansowe – cóż tu dużo wyjaśniać, to sytuacja kiedy nie masz dość pieniędzy na regulowanie zobowiązań, a szczególnie na spłacanie terminowo długów/kredytów/pożyczek.
Jak zarządzać płynnością finansową?
- Wiedza i świadomość
Podstawą zarządzania finansami jest posiadanie wiedzy o tym ile masz, ile i kiedy będziesz mieć oraz ile i kiedy musisz zapłacić. Zacznij od przychodów – ile i kiedy się pojawiają. Potem przyjrzyj się kosztom – tym stałym i tym nieregularnym. Być może analizując te dane dostrzeżesz gdzie możliwość zaoszczędzenia? Czy wiesz ile miesięcznie zarabiasz Ty i Twoja firma?
- Kalkulacja
Od jakiegoś czasu poza budżetem domowym robię także budżet firmowy. Tak, i uważam, że to ważne, nawet wtedy gdy masz małą firmę. Ustal jakie masz przychody w firmie – te stałe i te nieregularne. Ustal ile zleceń musisz zdobyć, aby pokryć wszystkie koszty i ile by godnie zarobić. Sprawdź jakie masz terminy płatności należności i zobowiązań – to pozwoli CI ustalić czy pieniądze będziesz mieć na czas. Jeśli to naprawdę niezbędne, ale też bezpieczne rozważ finansowanie z zewnętrznego źródła (pożyczka, kredyt). Pamiętaj by dobrze skalkulować czy stać Cię na takie rozwiązanie.
- Zapasy
Nie mieszaj swojego zarobku z wszystkimi finansami firmy. Ustal ile zostaje w firmie na pokrycie kosztów, ile “wypłacasz sobie” zysku i ile odkładasz. Tak – odkładaj firmowe oszczędności. Wtedy masz poduszkę bezpieczeństwa finansowego na nieprzewidziane wydatki, na inwestycje, na sytuację losową, na zamrożenie firmy z powodu wirusa…
Jeśli nie masz problemów z płynnością finansowa to gratuluję Ci. Wielu przedsiębiorców słabo zarabia w swoich firmach i przyczyny tego są różne, ale zazwyczaj rzutuje to na płynność finansową. Małymi krokami można wiele zdziałać. Jeśli czujesz, że Twoja płynność nie jest w dobrej kondycji przeanalizuj wszystkie dane i poszukaj rozwiązania. “Lepiej zapobiegać niż leczyć…”